Zdravnica ni tatica
Tudi zdravniki smo pacienti. Tudi zdravnice imamo dojenčke. Trenutno v meni raste drugi otročiček. Zaprepadena sem ob zadnjem obisku ginekologinje izvedela, da bo v ZD službovala samo še nekaj mesecev. Kako to? Kam odhaja? Obupala je nad javnim zdravstvenim sistemom, je povedala. Želi si delati bolje, imeti več časa za vsako pacientko. Od vodstva ZD ne prejme nobene spodbude, samo pritiske k več storitvam preko normativov in standardov. Zasluži 15 eur na uro neto. Finančne kompenzacije za več dela ni. Pravi, da po 20 letih izkoriščanja tega več ne more prenašati. Koncesije ni uspela dobiti, zadnje čase naj bi bil to mission impossible, saj jih MZ posameznikom praktično ne daje več. Zato kot izkušena ginekologinja odhaja povsem privat. Njene storitve bodo samoplačniške.
Ob tem sem imela cmok v grlu. Vsekakor jo razumem, želi si strokovnega razvoja, želi si vzeti čas za vsako pacientko, in javni zavod ji tega ne omogoča, nasprotno. Sama pa bom izgubila odlično ginekologinjo, ki me je spremljala že v prvi nosečnosti. Ginekologinjo, ki ji zaupam. Glede na pomanjkanje ginekologov me resno skrbi, ali bom tako na hitro pred porodom sploh našla koga drugega. Samoplačniških pregledov v nosečnosti si marsikdo ne more privoščiti (tudi jaz ne), poleg tega je to ena od temeljnih pravic, ki bi jih naj krilo moje obvezno zdravstveno zavarovanje! Če bi zdravnica odšla med koncesionarje, se zame in za druge pacientke ne bi spremenilo veliko, samo lokacijo bi zamenjale. V tem primeru pa bo javnozdravstvena mreža dodatno osiromašena, pacientke pa v resnici okradene, saj ne bomo mogle do storitev, za katere plačujemo vsak mesec.
A tatica ni zdravnica, ki rešuje svojo kožo, pač pa snovalci zdravstvenega sistema, ki ne poskrbijo, da bi z boljšimi delovnimi pogoji zadržali zdravnike v javnih zavodih, omogočali koncesije ali pa omogočili plačilo storitev iz sredstev ZZZS vsem zdravnikom v Sloveniji. Dosedanja kombinacija blokiranja rešitev je šah mat za slovenski javni zdravstveni sistem in pomeni krajo vsem slovenskim državljanom, ki plačujemo obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Odgovorne iščete predvsem na Ministrstvu za zdravje in Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
– Mlada zdravnica