Odziv MZS za javnost – kdo stavka, kdo je dobil višje plače?
15. 2. 2022
Spoštovani!
V medijih je trenutno popolna zmeda glede dogajanja na področju urejanja plač v zdravstvu, zato bi radi ponovno poudarili nekaj ključnih dejstev:
- Stavka 16.2. ni napovedana s strani zdravnikov, pač pa sindikatov ostalih zaposlenih v zdravstvu.
Sindikat zdravstva in socialnega varstva sicer priložnostno poudarja svojo reprezentativnost za zdravnike, katero je pridobil zgodovinsko gledano, ko še niso obstajali drugi sindikati zdravstvenih delavcev. Število oziroma procent zdravnikov članov v slednjem sindikatu žal niso dostopni javnosti – zatorej lahko o reprezentativnosti sklepamo le preko njihovih prizadevanj. Žal iz njihovih aktivnosti reprezentativnosti za zdravnike ni razbrati. Njihove stavkovne zahteve NE zajemajo izboljšanja pogojev dela ali plačila za zdravnike. Prav tako v pogajanja novembra 2021 niso vključili zdravnikov. Ravno nasprotno – svoja pogajanja so pogojevali s tem, da hkrati ne potekajo pogajanja zdravniškim sindikatom.
- Zdravniki do sedaj (odkar obstaja enotni plačni sistem) nismo bili deležni nobenega dviga plač. Nazadnje je v letu 2017 prišlo do spremembe, ki NI bila dvig, ampak poenotenje izhodiščnih plač specialistov in specializantov (ne glede na trajanje specializacije).
V javnosti smo opazili zmotno razumevanje PKP10, ki je le omogočil dvig plač zdravnikom čez t.i. strop oz. 57. plačni razred. Vendar sam po sebi PKP10 NI NIKOMUR IZMED ZDRAVNIKOV dvignil plače. Ustavno sodišče je po prijavi ostalih sindikatov začasno ustavilo možnost “dviga plač zdravnikov preko stropa”. Ob tem bi sicer še opozorili na ločeni mnenji dveh ustavnih sodnikov, ki tej obsodbi javnemu zdravstvu nasprotujeta. Ampak dejstvo je, da se dvig plač za zdravnike NIKOLI NI ZGODIL.
- Plače PA SO SE ZVIŠALE novembra 2021 večini zaposlenim v zdravstvu (z izjemo zdravnikov!). Ker v januarju 2022 ni bilo nadaljevanja pogajanj in pričakovanih dodatnih dvigov, so napovedali stavko.
O novih razmerjih znotraj zdravstvenih timov smo obširno pisali novembra 2021. Njihov dvig je bil ocenjen na 123 milijonov. Novembrski dvig je v resnici zanemaril nekatere poklice znotraj zdravstva, kot so mnoge srednje medicinske sestre, delovni terapevti in fizioterapevti. Zanemaril pa je tudi zdravnike, mlajše zdravnike celo dodatno degradiral.
- Zdravniški sindikat Fides zaenkrat NI napovedal stavke.
Se je pa Glavni odbor preimenoval v Stavkovni odbor. Kakšne bodo nadaljnje sindikalne aktivnosti, bodo odločali na sestanku v tem tednu.
Dokler se oglašamo, pomeni, da nam je mar za naše zdravstvo.
Ko se bomo nehali, bo pomenilo, da iščemo rešitve vsak zase, kot kdo ve in zna. Do zdravnika znotraj javnega zdravstva bo posledično priti še težje, saj nas bo v njem delovalo še manj. Ne le, da kolegi odhajajo iz slovenskega javnega zdravstva, mnogo jih odhaja iz medicine v druge poklice. Dela z višjo urno postavko, kot je naša (5,57 do 10,81 eur na uro) ni težko najti ー za bistveno manjšo odgovornost in manj stresa.
Z lepimi pozdravi,
Mladi zdravniki Slovenije