Govor Mladih zdravnikov na seji Odbora za zdravstvo, 11. 3. 2025
Spoštovane poslanke in poslanci, cenjeni gostje, predstavniki medijev, predvsem pa vse državljanke in državljani,
pred natanko 317 dnevi smo predstavniki Mladih zdravnikov Slovenije, istemu Odboru za zdravstvo predstavili govor o desetih največjih napakah te vlade na področju zdravstva. Danes smo tukaj zaradi novele Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki na žalost nadaljuje ta škodljivi modus operandi.
Ta novela zakona, ki ga je pripravilo Ministrstvo za zdravje, ne bo izboljšala dostopnosti do zdravstvenih storitev, temveč bo dodatno obremenila zdravstvene delavce, kršila evropske in slovenske pravne norme ter onemogočila izvajanje ključnih mednarodnih priporočil za reševanje pomanjkanja zdravstvenega kadra. Vpeljuje dodatno birokratizacijo, centralizacijo odločanja in omejevanje pravic zdravstvenih delavcev, kar bo neizogibno poslabšalo že kritično stanje v slovenskem zdravstvu. Predlog ZZDej-N, kot je obsežno razloženo v mnenju Zdravniške zbornice Slovenije in Zakonodajno pravne službe, krši več temeljnih ustavnih določb, ki zagotavljajo pravice zdravstvenih delavcev in pacientov.
- člen Ustave RS – Pravica do svobodne izbire zaposlitve – Predlog zakona umetno omejuje delovno fleksibilnost zdravnikov in jih sili v delo samo v javnem sektorju.
- člen Ustave RS – Svoboda gospodarske pobude – Zakon omejuje možnost zdravnikov, da delujejo kot samostojni podjetniki ali v zasebnem sektorju.
Zdravniška zbornica Slovenije je že na svoji 117. redni seji jasno zavrnila ta predlog kot neizvedljiv, nesorazmeren in škodljiv.
Predlog zakona neposredno krši tudi več evropskih direktiv in pravnih načel, kot na primer Direktivo o storitvah na notranjem trgu, Direktivo o pravicah pacientov pri čezmejnem zdravstvenem varstvu in tudi člene Pogodbe o delovanju EU (PDEU), ki zagotavljajo svobodo ustanavljanja podjetij in opravljanja storitev. Poleg tega pa zakon krši tudi Listino EU o temeljnih pravicah in Direktivo EU o delovnih pogojih (2019/1152), ki zagotavljata poštene delovne pogoje.
Evropska komisija je v Zeleni knjigi o zdravstveni delovni sili v Evropi (Green Paper on the European Workforce for Health, 2008) jasno navedla, da je za reševanje kadrovskih težav potrebno:
- Privabljati in zadrževati zdravstvene delavce z izboljšanjem delovnih pogojev.
- Omogočiti fleksibilne oblike zaposlitve, da se poveča dostopnost storitev.
- Olajšati mobilnost zdravstvenih delavcev znotraj EU.
Slovenija s predlogom ZZDej-N ne sledi priporočilom, temveč deluje v nasprotni smeri. Namesto, da bi omogočil boljše pogoje dela, omejuje kadrovsko fleksibilnost, otežuje zaposlovanje in ustvarja pogoje, ki bodo odgnali mlade zdravnike, kamorkoli iz javnega (oz vsaj državnega) zdravstvenega sistema RS. Med pogoji za nosilca zdravstvene dejavnosti neposredno onemogoča mlade zdravnike specialiste po pridobitvi licence, saj ponovno vpeljuje nepravičen pogoj najmanj dveh let delovnih izkušenj za samostojno opravljanje dela v zdravstveni dejavnosti. Zdravniška specializacija traja 4-6 let po fakulteti, pripravništvu in strokovnem izpitu, ter bi kot taka morala zadostovati.
Predlog tega zakona je jasen signal, da Slovenija ne upošteva priporočil EU, s čimer se bodo razmere v zdravstvu samo še poslabšale. Zaradi tega so DANES tudi evropski poslanci iz Odbora za zdravstvo Evropskega parlamenta naslovili vprašanje o skladnosti ZZDej-N z evropskimi določili na Evropsko komisijo na pobudo Mladih zdravnikov Slovenije.
Spoštovane poslanke in poslanci, ta zakon:
- Krši slovensko ustavo in omejuje temeljne pravice državljanov.
- Nasprotuje evropskemu pravnemu redu, priporočilom Evropske komisije in WHO.
- Z uvedbo dodatne birokracije bo še poslabšal stanje v zdravstvu,
- Omejitve zasebne prakse pa bodo zmanjšale dostopnost zdravstvenih storitev.
Če zakon sprejmete, bo Slovenija v resnem tveganju za še večjo zdravstveno krizo. Ministrica za zdravje je v javnosti večkrat povedala, da bo zaradi te novele zdravstvo močno zanihalo. Število ljudi brez osebnega zdravnika se je v času njihovega delovanja povečalo, pacienti čakajo v vedno daljših čakalnih vrstah. Menimo, da nihanje v teh razmerah ni sprejemljivo.
Kot je nekoč dejal Martin Luther King mlajši:
“Krivica kjerkoli je grožnja pravičnosti povsod.”
Danes je vaša odgovornost, da popravite smer, v katero gre naše zdravstvo. Zavrnite ta zakon in omogočite pripravo resnične reforme, ki bo temeljila na strokovnih, ne političnih interesih in spoštovala ustavo, evropske smernice in pravice pacientov ter zdravstvenih delavcev.